Film-O-Rama Beter Beeld & Geluid, home cinema Nieuws Buis Agenda Bios Welbeschouwd Columns Film-O-Rakel Film-O-Rama Afmelden Profiel Aanmelden Registeren

 

16/11/2011

Bennie Stout

De pepernoten liggen alweer in de winkels, de Sint is gearriveerd; kortom het heerlijk avondje is aan het komen en de voorpret kan beginnen! Natuurlijk komt ook dit jaar SRSP Films met hun jaarlijkse Sinterklaasfilm, dit maal Sinterklaas en het Raadsel van 5 December. Maar ook Johan Nijenhuis heeft zich over het onderwerp gebogen. Na de release van Dick Maas zijn ophefbarende film Sint had Nijenhuis openlijk kritiek zowel op de film als op de poster waarop de Sint met een doodskop was afgebeeld. Nu is er zijn (filmisch) antwoord in de vorm van Bennie Stout.




Bennie Stout vertelt het verhaal van Bennie (Koen Dobbelaer) die samen met zijn moeder (Hanna Verboom) en broertje Seven (Marijn Bekkenk) in een gezellig oud-Hollands dorp woont. Zijn vader is in Spanje om geld te verdienen en om het hoofd boven water te houden werkt niet alleen moeder maar ook broertje Seven. Bennie mag wel gewoon naar school zolang hij na schooltijd zijn moeder komt helpen; waarbij nog wel eens het een en ander mis gaat. Hij heeft dan ook het gevoel dat hij te veel is voor zijn moeder en besluit, na de intocht van Sinterklaas, dat hij naar zijn vader gaat in Spanje. Op een dag bevindt Bennie zich alleen in een kamer met het boek van Sinterklaas, waarop hij terstond besluit zijn naam in de lijst met stoute kinderen te schrijven. Het duurt dan ook niet lang voordat de pieten hem op komen halen, in de zak stoppen en meenemen naar de stoomboot. Daar aangekomen wordt hij, samen met de andere stoute kinderen, aan het werk gezet in voorbereiding op pakjesavond. Gaandeweg de film begint de Sint zo zijn twijfels te krijgen of Bennie wel echt een stout kind is. Zal het Bennie lukken mee te mogen naar Spanje om zijn vader te kunnen bezoeken?

De kracht van de film is de oud-Hollandse gezelligheid die in overvloed aanwezig is. De kinderen van het dorp waar Bennie met zijn moeder woont gaan al zingend - Sinterklaasliedjes uiteraard - en dansend over straat. Ook aan stereotype personages - neem de gezette banketbakkersfamilie - serieuze pieten en pepernoten geen gebrek.  Al snel is de toon gezet voor anderhalf uur ouderwets Sinterklaasvertier waar zelfs de grootste scepticus zich nog door zou laten bekeren. Gooi daar een groep stoute kinderen met de nodige hoeveelheid kattenkwaad bij, in de stijl van Kruimeltje of Pietje Bell, en het resultaat is een warme en vermakelijke familiefilm.

Het enige, in negatieve zin, opmerkelijke aan de film is de keus van hoofdrolspeler. Waar de kindacteurs die de hoofdrollen vertolken in andere Nederlandse jeugdfilms met een soortgelijk thema, zoals Kruimeltje of Pietje Bell, een zekere uitstraling hebben waarmee ze wegkomen met al het kattenkwaad dat ze verrichten, mist Koen Dobbelaer dit. Nu speelt hij ook wel een kind dat meer stout wil zijn dan dat hij is maar hij heeft regelmatig gedurende de film een heel neutrale uitdrukking op zijn gezicht wat niet op zijn plaats lijkt.

Desondanks is het Johan Nijenhuis zeker gelukt zijn boodschap - Sinterklaas is een gezellig, oud-Hollands kinderfestijn (en dat moet het ook blijven) - over te brengen. Terwijl we nog even moeten wachten op de Goedheiligman kan de voorpret in de bioscoop alvast beginnen!


Naam:
E-mail:

Uw e-mailadres wordt niet getoond.